Virtualūs turai ir edukacijos: Lietuva

Rekomenduojama: besidomintiems etnografija, moksleiviams ir suaugusiems.

Šioje virtualioje parodoje pristatomi kraitiniai baldai, atrinkti iš Zanavykų muziejaus etnografijos rinkinio. Zanavykų muziejuje saugomi XVIII a. pr.–XX a. pr. valstiečių kraitiniai baldai, atspindintys ne tik materialinę, bet ir dvasinę liaudies kultūrą. Kraitis buvo svarbus ekonominę ir socialinę jaunosios padėtį nusakantis elementas. Jį sudarė jaunosios drabužiai, patalynė, baldai ir kt.
Pats seniausias Zanavykų muziejuje saugomas kraitinis baldas – kraitlovis. Kraitlovis – lovys su antvožu, skirtas kraitiniams audiniams ir drabužiams laikyti. Kraitloviai buvo naudojami iki XIX a. I pusės. Vėliau juos pakeitė naujos formos kraitiniai baldai – skrynios ir kuparai, kuriuose taip pat buvo saugomi audiniai, išeiginiai drabužiai, į ritinius susuktos drobės. Kuparais vadintos skrynios su išgaubtais antvožais (dangčiais). Skrynios antvožas – plokščias. Skrynių bei kuparų viduje būdavo įtaisomas prieskrynis, į kurį dėdavo dokumentus, maldaknyges, papuošalus, žiedus, įvairias mielas smulkmenas. XVIII a. II pusėje kraitiniai baldai buvo dekoruojami polichromine tapyba: augaliniais ir gyvūniniais ornamentais. Nuo XIX a. pabaigos – štampuotine technika: štampais, pagamintais iš ropės, bulvės, buroko ar medžio. Zanavykų skrynių priekinė plokštuma ir antvožas padalinti į du, rečiau – tris, puošybos laukus, tapytus augaliniais ornamentais. Skrynios arba kuparo šonai dekoruoti taškais, brūkšneliais ir eglutėmis. Populiariausios fono spalvos – ruda, mėlyna, žalia.

Rengėjas: Zanavykų muziejus

Rekomenduojama: visiems, nuo mažiausiųjų iki vyriausiųjų.

Virtuali ekskursija – esamos erdvės simuliacija, atkurta remiantis vietos nuotraukomis, darytomis įvairiais kampais, sukuriančiais įvairias emocines patirtis. Tai puikus būdas susipažinti su muziejaus interjeru ir eksponatais. Šio turo dėka galima praplėsti savo akiratį, patirti įvairių emocijų, įgyti naujų žinių, prisiliesti prie istorijos neiškeliant kojų iš namų.

Rengėjas: Rokiškio krašto muziejus

Rekomenduojama: jaunimui ir suaugusiems, besidomintiems kultūra ir menu.

Virtualus turas lietuvių ir anglų kalba apie M. K. Čiurlionio ir Lietuvos senosios dailės ekspozicijas bei Liaudies meno atviras saugyklas, esančius pagrindiniuose Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus rūmuose. Ture muziejaus erdves ir kūrinius apžiūrėsite panoraminėse 360° nuotraukose, o virtualų pasivaikščiojimą lydės gido pasakojimas ir įgarsintos eksponatų istorijos.

Rengėjas: Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus

Rekomenduojama: 9-12 kl. moksleiviams.

Lietuvos Respublikos šimtmečiui skirta edukacinė programa supažindins moksleivius su skulptoriaus Juozo Zikaro, sukūrusio ,,Laisvės" statulą, gyvenimu ir įvairiapusiška kūryba. Virtualaus užsiėmimo metu atskleisime, kaip galima pažinti Lietuvos istoriją, Lietuvą mylėjusius žmones per šio menininko kūrybą. Taip pat pristatysime gyvenamąsias patalpas ir dirbtuvę, kad mokiniai pamatytų, kaip atrodė XX a. 2 deš. kambarių planas ir apstatymas. Ši virtuali programa, pateikianti Lietuvos istorijos įvykius per žymaus skulptoriaus kūrinius, leis lengviau įsisąmoninti svarbius faktus ir žmones. Juozo Zikaro vardas itin glaudžiai susijęs su Lietuvos nepriklausomybe ir profesionalliąją mūsų šalies daile. „Laisvė“, „Knygnešys“, paminklas „Nežinomam kareiviui“, įžymių mūsų tautos veikėjų biustai, esantys Karo muziejaus sodelyje, lankomi beveik visų Kauno svečių, pažįstami daliai Lietuvos gyventojų, ir tik nedaugelis žino, kad visai netoli, palypėjus Žaliakalnin, kur atsiveria viena gražiausių Kauno vietų - Senamiestis, šalia pirmosios M. K. Čiurlionio dailės galerijos ir Meno mokyklos yra kuklus, bet kupinas J. Zikaro dvasios dailininko namelis.

Rengėjas: Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus

Rekomenduojama: 6-12 klasių moksleiviams ir visiems besidomintiems.

Šachmatai – gerai mums žinomas žaidimas, o ar galime jį tapatinti su gyvenimu? Šiame video pasakojime pristatoma šachmatų simbolika Samuelio Bako kūryboje. Daugiau šio menininko darbų galima pamatyti jo vardo muziejuje Vilniuje. Muziejaus kolekcijos pagrindą sudaro tapybos darbai, taip pat - litografijos, koliažai, piešiniai tušu, pieštuku ar kreidelėmis, fonduose saugomi itin vertingi pirmieji piešiniai, sukurti dar Vilniaus gete 1942-1943 m. piešti ant tuščių senovinės Vilniaus žydų bendruomenės kronikos (Pinko) puslapių. Visą kolekciją sudaro apie 170 vnt. kūrinių, aprėpiančių XX a. I pus. – XXI a. I deš.

Šiuo metu Samuelio Bako muziejaus ekspozicijoje lankytojai gali pamatyti 37 meno kūrinius, kurie atspindi meninę dailininko raidą nuo vaikystėje pieštų eskizų Pinko kronikose iki brandžiame amžiuje kurtų darbų, kurtų alegorinio realizmo stiliumi.

Rengėjas: Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus
Youtube: Vilna Gaon Museum of Jewish History

Rekomenduojama: 6-12 klasių moksleiviams ir visiems besidomintiems.

Samuelis Bakas, tapantis alegorinio realizmo stiliumi, savo kūryboje naudoja itin daug simbolių, ypač menininkas pamėgęs kriaušę, tačiau kas slypi už jos? Kokius prisiminimus ir emocijas šis vaisius simbolizuoja dailininkui? Tą ir pristato šis trumpas video, nufilmuotas S.Bako muziejuje, kalbinant jo vadovę Ievą Šadzevičienę.

Rengėjas: Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus
Youtube: Vilna Gaon Museum of Jewish History

Rekomenduojama: 6-12 klasių moksleiviams ir visiems besidomintiems.

Trumpame vaizdo pasakojime Samuelio Bako muziejaus vadovė Ieva Šadzevičienė kviečia susipažinti su pačio dailininko biografiniais faktais ir jo kūryba. Pristato pagrindinius vos prieš porą metų duris atvėrusio menininko vardo muziejaus pagrindinius dėmenis ir svarbiausius eksponatus.

Rengėjas: Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus
Youtube: Vilna Gaon Museum of Jewish History

Rekomenduojama: 10 -12 klasių moksleiviams ir visiems besidomintiems.

Vaizdo pasakojimas kviečia pasiklausyti Chaimo Gradės, kurio 110-ąsias gimimo metines minėjome 2020 m. balandžio 4 d., novelės tęsinio, kurį pristato VGŽIM muziejininkė Ilona Murauskaitė. Chaimas Gradė – vienas iškiliausių žydų rašytojų ir dailininkų sambūrio „Jung Vilne“ poetų, laikomas vienu svarbiausių jidiš kalba kūrusių rašytojų po Holokausto.

Rengėjas: Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus
Youtube: Vilna Gaon Museum of Jewish History

Rekomenduojama: 10 -12 klasių moksleiviams ir visiems besidomintiems.

Vaizdo pasakojime VGŽIM muziejininkė Ilona Murauskaitė supažindina su Chaimo Gradės, žymaus Jung Vilne grupės nario, kūryba ir jo novele apie Vilnių. Taip pat trumpai pristato muziejaus vertybes, išsaugotas po Antrojo pasaulinio karo iš senojo žydų kvartalo, tiksliau Didžiosios sinagogos: aron kodeš, kantoriaus piupitru bei Dekalogu (kartušu), kurie saugomi ir visuomenei eksponuojami VGŽIM Tolerancijos centre. Vaizdo įraše matyti R. Chwoleso tapybos darbai, Vilniaus senamiesčio fragmentai senosiose fotografijose.

Rengėjas: Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus
Youtube: Vilna Gaon Museum of Jewish History

Rekomenduojama: 5 -12 klasių moksleiviams ir visiems besidomintiems.

Vaizdo pasakojime pristatomi svarbiausi Vilniaus Didžiosios sinagogos artefaktai ir už jų slypinti istorija. Muziejininkė Ilona Murauskaitė pateikia terminus, vertimus iš hebrajų k. bei objektų funkcijas, patikslina eksponatų medžiagiškumą, išsaugotų daiktuose pavaizduotą simboliką, jos reikšmę judaizmo kontekste.

Rengėjas: Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus
Youtube: Vilna Gaon Museum of Jewish History

Rekomenduojama: 5 -12 klasių moksleiviams ir visiems besidomintiems.

Virtuali paroda “Objektyve - portretas” skleidžiasi keliais lygiais: pristatoma muziejaus rinkinyje saugomų Lietuvos žydų dailininkų portretų kolekcija – didžioji dalis portretuojamųjų yra žymūs menininkai (kompozitorius, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Anatolijus Šenderovas, rašytojas Jokūbas Josadė), o Aleksandros Jacovskytės fotografijose užfiksuoti patys kūrėjai, žiūrovus įgalinantys spręsti, ar objektyvas „pagavo jų sielą“. Kūrybinės sąsajos – piešimas šviesa – suartina įvairių kartų Lietuvos žydų dailininkus ir fotografus, kuria jungtis ir kūrybinio požiūrio taškus. Paroda kelia klausimą - ar pagauta fotografuojamojo asmenybė? Žvelgdami į pažįstamų asmenų fotografijas stebime ten užfiksuotas portretuojamojo nuotaikas ir dažniausiai galvojame: „čia jis visai nepanašus į save“, arba „taip, čia jos tikra šypsena, mąslus žvilgsnis...“

Rengėjas: Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus
Youtube: Vilna Gaon Museum of Jewish History

Rekomenduojama: 8 -12 klasių moksleiviams ir visiems besidomintiems.

Pasakojimas pristato D. Labkovskio tapybos darbus, kuriuose aiškiai ir gana tiksliai istoriškai perteikta Vilniaus Didžiosios sinagogos prieigos bei K. Frydmano piešiniai, kuriuose matyti šios sinagogos griūvėsiai po Antrojo pasaulinio karo. Muziejininkė Ilona Murauskaitė aptaria eksponatus, taip pat pristato naujausius rastus Vilniaus Didžiosios sinagogos artefaktus - suskilusią plokštę su hebrajiškais raštmenimis, tai tik liudija, jog nuo 2011m. mūsų muziejų pasiekia šimtai artefaktų, rastų tyrinėjimo metu Vilniaus Didžiosios sinagogos teritorijoje.

Rengėjas: Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus
Youtube: Vilna Gaon Museum of Jewish History

Rekomenduojama: 7 -12 klasių moksleiviams ir visiems besidomintiems.

Virtuali paroda "Vilniaus getas" skirtaVilniaus geto kaliniams ir visoms Holokausto aukoms atminti.

Parodoje pristatoma Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus fonduose saugoma Vilniaus geto kolekcija, kurios pagrindą sudaro pokarinio Vilniaus žydų muziejaus (1944–1949) eksponatai. Tai Vilniaus geto kalinių dienoraščiai, įvairūs užrašai, eilėraščiai, dainos, laiškai, piešiniai ir akvarelės, renginių afišos, gete sukurto Plastinio Vilniaus plano fragmentai. Papildomų prasmių ir istorinį kontekstą suteikia su Vilniaus getu susiję dokumentai, asmeninės geto kalinių nuotraukos, rastos po karo geto teritorijoje.

Pagrindinis parodos akcentas – Vilniaus gete įkalintų žmonių sukurti kūriniai, dienoraščiai ir užrašai, bylojantys apie dvasinį Vilniaus geto kalinių pasipriešinimą, jų pastangas išsaugoti humaniškumą, asmeninę neliečiamybę, orumą ir civilizacijos jausmą nuolatinio smurto, pažeminimo ir nacistinių dehumanizavimo bandymų akivaizdoje. Šie kūriniai įamžina juos sukūrusių žmonių viltis kada nors būti išgirstiems, pastebėtiems, išlaisvintiems... Ir nenumaldomą siekį perduoti žinią ateities kartoms.

Rengėjas: Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus
Youtube: Vilna Gaon Museum of Jewish History

Rekomenduojama: 6 -12 klasių moksleiviams ir visiems besidomintiems.

Paroda „Išsigelbėjęs Lietuvos žydų vaikas pasakoja apie Šoa“ – tai Holokausto liudininkų prisiminimai, vaizdo įrašai, dokumentiniai filmai, fotografijos, pagrindinis šio sumanymo tikslas – supažindinti Lietuvos visuomenę, ypač jaunimą, su Holokaustu, pasitelkiant ne vadovėlinius faktus, o gyvus šią baisią tragediją išgyvenusių ir patyrusių žmonių pasakojimus. Unikali, autentiška medžiaga atskleidžia katastrofą, vykusią Antrojo pasaulinio karo metais Lietuvos žemėje, artimųjų netektis ir stebuklingą išsigelbėjimą, persekiojamų vaikų jausmus, įtampą ir baimę, lydėjusią juos ir jų gelbėtojus per visą karą. Viso surinkta apie 1000 puslapių tekstinės informacijos, apie 6000 fotografijų, apie 60 valandų vaizdo medžiagos, 5 valandos garso įrašų. Kruopščiai atrinko ir informaciją lankytojų dėmesiui pateikia muziejininkė Danutė Selčinskaja.

Rengėjas: Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus
Youtube: Vilna Gaon Museum of Jewish History

Rekomenduojama: 10 -12 klasių moksleiviams ir visiems besidomintiems.

Paroda „Lietuvos žydai už geležinės uždangos“ buvo kuriama su tikslu paskatinti Lietuvos ir kitų šalių gyventojų domėjimąsi šia aktualia tema, ieškoti atsakymų į probleminius šio kontraversiškai vertinamo laikotarpio klausimus ir stereotipus. Remiantis muziejaus fonduose ir šalies archyvuose esančiais unikaliais šaltiniais bei amžininkų atsiminimais parodoje pristatomi iki šiol visuomenėje mažai žinomi istoriniai faktai apie žydų padėtį Lietuvoje pirmosios sovietinės okupacijos metais: turto nacionalizavimą, kultūros suvaržymus, politinį persekiojimą, trėmimus;

apie Holokaustą išgyvenusios negausios bendruomenės pastangas, nepaisant suvaržymų, atgaivinti tradicinį gyvenimą: religiją, kultūrą, švietimą pokario metais;

apie atviras stalinines kosmopolitų ir gydytojų-žudikų kampanijas, švietimo, religijos, kultūros, Holokausto atminties suvaržymus, jidiš kalba kuriančių intelektualų persekiojimą, apribojimus profesinėje karjeroje;

Apie pastangas puoselėti tapatybę šeimos rate, meninę saviveiklą; pirmuosius bandymus profesionalioje literatūroje, tiesa, leistinuose rėmuose, paliesti žydų atminties ir tragedijos problemas;

Apie kovą už žmogaus teises ir repatriacijos į Izraelį bangas;

Apie Lietuvos žydų tapatybės proveržius Sąjūdžio metais.

Rengėjas: Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus
Youtube: Vilna Gaon Museum of Jewish History

Rekomenduojama: 10 -12 klasių moksleiviams ir visiems besidomintiems.

Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejuje saugoma unikali Adasos Skliutauskaitės grafikos kolekcija. Vienas jos kolekcijos akcentų – iliustracijos rašytojo Grigorijaus Kanovičiaus romanui "Žvakės vėjyje". Dailininkė įtaigiai vaizduoja štetlo kasdienybę, subtiliai perteikia tarpusavio santykius. Personažai kuriami subtilia minkšta linija. Vyrauja poetiški, melancholiški, nostalgiški motyvai, juntama artėjanti Katastrofa.

Rengėjas: Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus
Youtube: Vilna Gaon Museum of Jewish History

Rekomenduojama: 7 -12 klasių moksleiviams ir visiems besidomintiems.

Nuo 1941 m. iki 1944 m. liepos Paneriuose buvo sušaudyta iki 70 tūkst. žmonių. Absoliučią aukų daugumą sudarė Vilniaus ir rytų Lietuvos žydai. Paneriai - tai "Lietuvos Jeruzalės" kapas. 2015-2019 m. Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus, Lietuvos Istorijos instituto ir UAB „Geobaltic“ atliktų istorinių, archeologinių ir geofizkinių (neinvazinių) tyrimų metu nacių režimo organizuotų masinių žudynių vietoje Aukštuosiuose Paneriuose buvo aptikta daug naujų objektų: žudynių duobių ir tranšėjų, palaikų deginimo laužų vietų, pastatų vietų, buvo rekonstruota senųjų takų sistema bei žudynių vietos kraštovaizdžio kaita. Gauti nauji duomenys leido naujai pažvelgti į teritoriją, suvokti objektų funkcines sąsajas, detaliau rekonstruoti patį masinių žudynių mechanizmą. Šiam tikslui sukurtoje Panerių memorialo svetainėje pateikiama informacija apie daugumą seniau žinotų ir naujai atrastų objektų, susijusių su masinių žudynių Paneriuose istorija ir paminklus. Interesentai gali susipažinti ir su bendrojo pobūdžio informacija apie 1941-1944 m. įvykius Paneriuose, jų chronologija ir istoriniu kontekstu. Naujoji svetainė funkcionuoja ir kaip platforma kompiuteriams ir mobiliesiems įrenginiams. Gauti nauji duomenys leidžia naujai pažvelgti į teritoriją, suvokti objektų funkcines sąsajas, detaliau rekonstruoti patį masinių žudynių mechanizmą.Tikimasi, jog ši svetainė prisidės prie gilesnio Panerių istorijos pažinimo ir leis lengviau „perskaityti“ istorinius ženklus buvusioje masinių žudynių teritorijoje.

Rengėjas: Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus
Youtube: Vilna Gaon Museum of Jewish History

Rekomenduojama: virtualios pamokėlės - moksleiviams, virtualios ekskursijos po parodas - plačiajai visuomenei.

Lietuvos nacionalinis muziejus antrojo karantino metu atgaivina rubriką #kąveiktikaineveikiame ir kviečia lankytojus į virtualius susitikimus.

Parodų trečiadieniai. Įprastai Lietuvos nacionaliniame muziejuje naujausios parodos atidaromos trečiadieniais, tačiau nuo šiol tai bus laikas, kai muziejus su lankytojais vis kitoje parodoje susitiks virtualiai.

Šeštadienis muziejuje – tai šeimų diena. Žiūrėdami virtualias edukacines pamokėles mažieji lankytojai sužinos, kokius augintinius savo namuose laikė Jonas Basanavičiaus, ką archeologai pažadino kasinėdami Gedimino kalną, kokios paslaptys slypi Vilniaus gynybinės sienos bastėjoje, kaip savo laisvalaikį praleisdavo akmens amžiaus žmonės ir dar daug visko. Virtualias pamokėles lydės specialiai paruoštos užduotys, kurias bus galima spręsti su artimaisiais, draugais, ar mokykloje.

Rengėjas: Lietuvos nacionalinis muziejus

Informacija nuolat pildoma.

Jeigu norite, kad Jūsų (ar institucijos) parengta kultūros paveldo pažinimo skaitmeninė priemonė būtų įtraukta į šį sąrašą:

BENDROMIS JĖGOMIS PADARYKIME KULTŪROS PAVELDĄ LABIAU MATOMU!