Išbandyk + Kurk + Atrask

Rugsėjo 24-25 d., 11-19 val.

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos kiemas

Atrask

Pačiame Vilniaus centre, greta Bernardinų sodo stovintys apleisti Kirdiejų rūmai praeiviams kelia įvairių klausimų: kokia šio ansamblio istorija, kam jis priklausė, kas čia veikė prieš kelis dešimtmečius, kodėl šie pastatai tebestovi tušti? Vilniaus muziejus siūlo paieškoti atsakymų į šiuos klausimus kartu! Pasikalbėsime apie Kirdiejų rūmų istoriją nuo pat pradžių iki šių dienų, pasidalinsime savo ir kitų tyrėjų atradimais bei pakalbinsime prieš kelis dešimtmečius čia veikusio skvoto" gyventojus.

Atskleisime paslaptį – šiuo metu sprendžiamas tolesnis rūmų likimas, gali būti, kad po kelerių metų čia veiks Vilniaus muziejus!

Lauksime jūsų!

Pristato Vilniaus muziejus.

Rugsėjo 19 d., sekmadienį, 12 val.

Kirdiejų rūmų kieme, Barboros Radvilaitės g. 6, Vilnius 

Nuotr. pamirsta.lt

Kas yra „FIXUS Mobilis“ projektas? Ką „FIXUS Mobilis“ daro ir ko nedaro? Kaip atrodo mobiliosios FIXUS specialistų dirbtuvės? Kaip reikėtų prižiūrėti stogą, kad jis tarnautų kuo ilgiau? „FIXUS Mobilis“ praktinių mokymų metu rasite atsakymus į visus Jums rūpimus klausimus apie stogo bei lietaus vandens nuvedimo sistemos priežiūrą, praktiškai išmoksite tinkamai rūpintis stogo danga, lietaus nuvedimo sistema bei rasite laikinus sprendimus atsirandantiems defektams užtaisyti. Be to, galėsite gyvai apžiūrėti FIXUS mobiliąsias dirbtuves!

Rugsėjo 24-25 d., 11.00-19.00 val.

Kas yra prevencinė priežiūra, kaip ji gali Jums padėti užkirsti kelią didelėms problemoms ir kaip ji padeda išvengti didelių pažeidimų, sutaupyti laiko ir pinigų ateityje? Ką gali ir ko negali valdytojai paveldo objektuose teisiniu požiūriu, kokios yra valstybės paramos paveldo tvarkybai bei įveiklinimui galimybės? Atsakymus į šiuos ir kitus Jums rūpimus klausimus rasite atviroje „FIXUS Mobilis" konsultacijoje!

Rugsėjo 25 d., 12.00-16.00 val.,  Heritas konsultacijų erdvėje, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Didžiojoje salėje

Mobilioji programėlė „Senas ir naujas Vilnius“. Vilnius ir jo architektūra, kaip ir daugelis kitų miestų, per amžius keitė savo veidą. Kai kurios sostinės vietos tapo nebeatpažįstamos – vietoj jų atsirado nauji statiniai ar skverai. Kaip pasikeitė sostinė nuo romantikų dailininkų įamžintų vaizdų ar brutalių pokario ideologų veiksmų iki dabar? Su Vilniaus senamiesčio transformacija per pastaruosius 200 metų galima susipažinti mobiliojoje programėlėje „Senas ir naujas Vilnius“. Programėlė – tai gidas, leidžiantis interaktyviai pažinti senąjį Vilnių įvairiais laikotarpiais. Jos naudotojai turi galimybę pasirinkti labiausiai dominantį maršrutą ir paklaidžioti po piešiniuose užfiksuotą Vilnių ar Lietuvos centrinio valstybės archyvo saugomose nuotraukose įamžintus gynybinės sienos fragmentus, carinio, tarpukario, pokarinio ar sovietmečio Vilniaus gatveles.

Kviečiame kartu išbandyti mobiliąją programėlę „Senas ir naujas Vilnius“ ir atverti dingusius Vilniaus istorinio centro istorijos puslapius ekskursijoje programėlės maršrutu!

Pristato Valstybinė kultūros paveldo komisija.

Rugsėjo 24 d., 16.00 val.

Valstybinės kultūros paveldo komisijos kurta duomenų bazė U-PAVELDAS kviečia atversti užmirštus Lietuvos istorijos puslapius. U-PAVELDE galima susipažinti su šimtais lietuvybės ženklų užsienyje – iškilių lietuvių tautybės asmenybių veikla, architektūros, archeologijos, urbanistiniu paveldu, kapais ir kapinėmis, meno kūriniais ir dokumentiniu paveldu: fotografijomis ir kino juostomis, inkanabulais ir rankraščiais, heraldiniu požiūriu reikšmingais objektais ir t. t. U-PAVELDAS pasakoja istorijas apie po pasaulį išsibarsčiusius Lietuvos didikų lobius, mūsų šalies architektūros mokyklų ženklus pasaulyje, išeivijos pėdsakus ir daug kitų įdomių pasakojimų.

Kviečiame visus festivalio „Heritas“ svečius pasikalbėti ir išbandyti Paveldo komisijos kurtą duomenų bazę U-PAVELDAS! 

Rugsėjo 24 d., 11.00 val.

Išbandyk

Kūrybinėse dirbtuvėse pristatomi istorinių krosnių ir židinių koklių pavyzdžiai, darbo įrankiai, supažindinama su krosnių, židinių ir dūmtraukių statybos technologijomis, restauravimo, dalinės rekonstrukcijos ir perstatymo galimybėmis. Mokoma, kaip atskirti senąsias įvairių laikotarpių krosnis, vyksta krosnies koklių statymo bei dėliojimo pamokos. Dirbtuvėse galima pasitarti su specialistais, kaip įvertinti krosnių, židinių ir kaminų techninę būklę, atpažinti ir tvarkyti pažeidimus, kaip pasirinkti tinkamas medžiagas ir gaminius, kaip suderinti technologijas ir sistemas. DĖMESIO! Jei turite klausimų, susijusių su konkrečiais objektais - atsineškite nuotraukas, brėžinius, išmatavimus ir kt. medžiagą, kuri padėtų specialistams tinkamai patarti Jums rūpimu klausimu.

Kūrybines dirbtuves pristato Artūras Šuliokas.

Rugsėjo 24-25 d., 11.00-19.00 val.

Kūrybinėse dirbtuvėse pristatysime medinių kolonų su  tradiciniais lietuviškais puošybos elementais gamybą; langų apvadų, vėjalenčių, kitų namo puošybos elementų gamybą. Pristatysime archajiškus ir modernius įrankius. Taip pat veiks įrankių galandimo dirbtuvėlės.

Kūrybines dirbtuves pristato Fabrilis Studium.

Rugsėjo 24-25 d., 11.00-19.00 val.

„Kelionė laiku į 1944 metų liepą“ perkelia dalyvius į tą laikotarpį: Klaipėdos krašto kaip šiauriausio Vokietijos reicho pasienio gyventojai pirmieji pajuto artėjantį Vokietijos pralaimėjimą Antrajame pasauliniame kare, nes Raudonoji armija 1944 m. liepos mėnesį įžengė į Lietuvos teritoriją ir pradėjo artėti prie Vokietijos reicho sienos. Atsižvelgdama į šią situaciją, Vokietijos vyriausybė paskelbė Klaipėdos krašto piliečių evakavimo įsakymą – liepė nedelsiant palikti namus ir skubiai keliauti į Karaliaučių (Kaliningradą). Žmonės turėjo greitai apsispręsti – emigruoti į Vakarus ar likti namuose ir tikėtis išgyventi karą.

Programos dalyviai persirengs to laikmečio rūbais, gaus naujas realiai gyvenusių žmonių tapatybes.  Besiruošdami kapinių šventei ir tolimai kelionei įsijaus į to laikmečio gyvenimą. Kiekvienam iš dalyvių teks priimti sprendimą – vykti ar likti.

Grįžę į dabartį sužinos, koks likimas iš tikrųjų ištiko laivadirbio šeimos narius.

Edukacinę programą pristato Gargždų krašto muziejus.

Rugsėjo 24-25 d., 11.00-19.00 val.

1. „Valpurgijos manuskripto" paslaptys. Trumpas pasiruošimas civilinei dvikovai kalaviju ir mažuoju skydu pagal seniausią Europos fechtavimo vadovėlį (XIV a. pr.).

Rugsėjo 24 d., 16.00 val.

2. Meistro kirčiai ir Johano Liechtenauerio legenda. Praktiniai žymiausio viduramžių fechtuotojo patarimai, kaip treniruotis ir nugalėti dvikovoje ilgaisiais (pusantros rankos) kalavijais.

Rugsėjo 25 d., 18.00 val.

 3. „Švaitymas" bajoro kardu. Ar XVII a. Lietuvos bajorai užsiėmė dvikovos menais? Už abejojimą tuo dauguma jų iškviestų jus į dvikovą. Nenorint prarasti galvos, praverstų nedidelė pamokėlė.

Rugsėjo 24 d., 18.00 val.

4. Nesportinis fechtavimas smetoninėje Lietuvoje. Fechtavimo espadronu pradmenys, 1926 m. užrašyti J. Jungmeisterio - Kauno karo mokyklos dėstytojo ir didelio dvikovų entuziasto.

Rugsėjo 24 d., 17.00 val.
Rugsėjo 25 d., 17.00 val.

Vyksta nuolat - Pažintis su istoriniu fechtavimu: ginklų ir dvikovų demonstracijos

Paskaita Patirti paveldą per mėlynes: istorinio fechtavimo teorija ir praktika" (registracija į paskaitą nereikalinga):

Rugsėjo 25 d., 11.00 val., Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka, Didžioji salė

Pamokas ir paskaitą pristato Istorinio fechtavimo asociacija HEMA LT.

Ar dažnai susimąstote, ką veikia paslaptingi žmonės įmantriais profesijų pavadinimais: archeologai, restauratoriai, paleozoologai ir paleobotanikai? Gal jie ieško dinozaurų kaulų, renka senienas arba apsiginklavę revolveriais grobia vertybes iš tolimų kraštų šventyklų? Mes nesame veiksmo filmų herojai, tačiau įdomybių, atradimo džiaugsmo ir nedidelių, kartais pritrenkiamų pergalių patiriame į valias. Prieš 2 000 metų stovėjusio namo liekanos, iš šukių krūvelės sulipdytas ir atkurtas puodas, iš šimtmečių senumo šiukšlių duobės išrinkti ir sudėlioti protėvių pietūs… Atvykite, išbandykite ir patirkite tai, ko niekur kitur neišmėginsite – nors vieną dieną pabūkite tikras archeologas!

Kūrybines dirbtuves pristato Lietuvos nacionalinis muziejus.

Rugsėjo 24-25 d., 11.00-19.00 val.

XIX a.–XX a. pr. Europoje, ypač – Šiaurės šalyse, buvo paplitusios iš vilnonių siūlų megztos riešinės. Jos buvo mūvimos Latvijoje, Estijoje, Baltarusijoje, Lenkijoje, Lietuvoje, Skandinavijos šalyse ir kt. Riešinės buvo skirtos kiekvienai dienai ir išeigai. Kasdienines riešines mūvėjo ir vyrai, ir moterys, ypač šaltuoju metu, dirbdami laukuose, miške. Kadangi marškinius anuomet siūdavo plačiomis rankovėmis,  kad būtų šilčiau, mūvėdavo riešines, kurios būdavo užmaunamos ant rankovių. Ypač patogu buvo turėti riešinių vaikams išaugtų drabužėlių rankovėms pailginti.

Kasdieniniam nešiojimui riešines megzdavo iš storesnių siūlų, o išeigines – jau iš  aukštos kokybės plonesnių, dažniausiai fabrikinių siūlų.

Edukacinio užsiėmimo metu išmoksime riešinių mezgimo pagrindus, nusipiešti raštus, susiverti reikiamą kiekį karoliukų ir nusimegsime pakabukus.

Kūrybines dirbtuves pristato tautodailininkė Ramunė Petkevičienė.

Rugsėjo 24 d., 11.30, 15.00 val.
Rugsėjo 25 d., 11.30, 15.00 val.

Edukacinio užsiėmimo metu bus leidžiamasi į kelionę laiku, apie 4 000 m. atgal, į žalvario amžių Lietuvoje, iš kurio šioje teritorijoje aptinkami pirmieji metalo gaminiai. Užsiėmimo dalyviai supažindinami su senąja Lietuvos ir Rokiškio krašto istorija, vario lydinių apdirbimo technologijomis, su baltų genčių pasaulėvoka ir pasaulėjauta bei laidosenos ir nešiosenos tradicijomis. Užsiėmimo praktinėje dalyje pasigaminamas žalvarinis baltiškas papuošalas, todėl kiekvienas dalyvis išsineš po unikalų suvenyrą.

Edukacinį užsiėmimą pristato Rokiškio krašto muziejus su Rokiškio turizmo ir amatų informacijos centru.

Rugsėjo 24-25 d., 11.00-19.00 val.

Aut. Darius Baltakys
Aut. G. Kujelis

Užsiėmimo metu lankytojai, naudodamiesi interaktyviu terminalu, galės susipažinti su Rokiškio dvare gyvenusių grafų Tyzenhauzų bei Pšezdzieckių asmenybėmis bei jų pomėgiais ir kasdieninėmis veiklomis. Jūsų lauks charizmatiški mokytojai, kurie supažindins su dailės, etiketo, muzikos, biologijos paslaptimis ir subtilybėmis. 

Edukaciją pristato Rokiškio krašto muziejus su Rokiškio turizmo ir amatų informacijos centru.

Rugsėjo 24-25 d., 11.00-19.00 val.

Užsiėmimo metu jaunieji parodos lankytojai galės išmėginti save archeologo vaidmenyje ir dalyvaudami „archeologiniuose tyrimuose“ surasti unikalių artefaktų.

Edukaciją pristato Rokiškio krašto muziejus su Rokiškio turizmo ir amatų informacijos centru.

Rugsėjo 24-25 d., 11.00-19.00

Aut. G. Kujelis

Dirbtinio storasluoksnio marmuro dekoro yra gausu Lietuvos bažnyčiose. Kaip rodo naujausi tyrimai, jo būta dvaro rūmų interjeruose. Tačiau pati technika ir gamybos technologijos yra primirštos. Skaljolos dekoravimo būdas, artimas dirbtinio marmuro technikai, suklestėjęs  XVI a. Florencijoje ir paplitęs už jos ribų, Lietuvoje yra dar mažiau žinomas. Dirbtuvių metu bus mokoma primirštų brangių medžiagų imitavimo technikų: savo rankomis pasigaminę dirbtinio marmuro plokštelę ir dekoravę ją skaljolos technika, lankytojai kitaip žvelgs į daugelio Lietuvos bažnyčių interjerus ir jų puošybą.

Dirbtuves pristato Vilniaus dailės akademijos Restauravimo katedra.

Rugsėjo 24 d., 11.00, 15.00 val.
Rugsėjo 25 d., 11.00, 14.00 val.

Manoma, kad kazeinas gali būti viena iš seniausių rišamųjų medžiagų ruošiant dažus, naudotų dar senovės Egipte. Kazeinas dažnai buvo naudojamas kaip podažis aliejinei tapybai, baldų, sienų ar kitų paviršių dekoratyviniam dažymui. Jo populiarumas išaugo XIX a. antroje pusėje – XX a. pradžioje, kai pradėta prekiauti jau paruoštais dažais, kuriuos buvo galima naudoti tiek paveikslų, tiek sienų tapybai. Šiuo metu šią techniką prisimena tik vyresnės kartos dailininkai ir chemikai technologai. Dirbtuvių metu bus mokoma senosios dažų gamybos technologijos: savo rankomis iš varškės pasigaminę kazeino, o paskui iš jo pasigaminę dažų, parodos lankytojai galės dekoruoti gipsinį dirbinį ar tapyti ant popieriaus.

Dirbtuves pristato Vilniaus dailės akademijos Restauravimo katedra.

Rugsėjo 24 d., 12.30, 16.30 val.
Rugsėjo 25 d., 15.30 val.

Dirbtuvėse lankytojai supažindinami su auksavimo procesu ir pristatomos trys populiariausios technikos: blizgusis polimentinis auksavimas, matinis aliejinis auksavimas ir auksavimas trintu auksu. Auksu būdavo padengiami didesni ar mažesni paveikslų fragmentai, paveikslų rėmai, baldų detalės, polichromuotos skulptūros ir kiti meno kūriniai.

Dirbtuves pristato Vilniaus dailės akademijos Restauravimo katedra.

Rugsėjo 25 d., 12.30 val.

Tradiciniai šiaudiniai sodai yra viena lietuvių paprotinės dailės rūšių. Tai tūriniai griežtos geometrinės formos dirbiniai, turintys estetinę ir sakralinę paskirtį. Sodai būdavo rišami vestuvėms, krikštynoms, kalendorinių švenčių proga ir kabinami virš stalo tikintis, kad namuose ir santykiuose su pasauliu bei savimi vyraus darna.

Šiaudiniai žaisliukai ar sodai gaminami ant siūlo veriant sausų šiaudų vamzdelius ir iš jų sudarant įvairias geometrines figūras. Paprasčiausia tradicinė forma – dvi piramidės, sujungtos pagrindais, tačiau ir šis nedidelis kūrinys reikalauja kruopštumo bei kantrybės.

Užsiėmimo metu dalyviai mokomi paruošti šiaudus, vėliau juos suverti į žaisliuką, papuošalą ar nedidelį sodą.

Kūrybines dirbtuves pristato Vilniaus etninės kultūros centras.

Rugsėjo 24 d., 16.00 val.
Rugsėjo 25 d., 12.00, 15.00 val.

Žvakių gamyba – nuo seno žinomas amatas, kuriuo dažniausiai ilgais žiemos vakarais užsiimdavo moterys ir vaikai. Žvakė senovėje būdavo ne tik nepakeičiamas šviesos šaltinis, bet ir ritualinę funkciją atliekantis daiktas. Ją liedavo gimus vaikeliui, uždegdavo per krikštynas, per tuoktuves, o vėliau ir per laidotuves, kai žmogų į Anapilį palydėdavo grabnyčių žvakių šviesa.

Užsiėmimo metu dalyviai susipažįsta su žvakių liejimo amatu ir su tuo susijusiais papročiais bei pasigamina po kvapnią natūralaus bičių vaško žvakę.

Kūrybines dirbtuves pristato Vilniaus etninės kultūros centras.

Rugsėjo 24 d., 13.00 val.
Rugsėjo 25 d., 11.00, 12.00 val.

Vijimas kaladėlėmis – vienas seniausių juostų audimo būdų, pasižymintis spalvų ir raštų gausa bei reikalaujantis kruopštumo ir kantrybės. Juostoms vyti naudojami įvairių spalvų vilnoniai siūlai ir kaladėlės, dažniausiai pagamintos iš medžio ar kaulo. Juostų raštų gali būti įvairių: nuo labai sudėtingų iki visai paprastų, pavyzdžiui, išilginių dryžių, eglučių, vingelių.

Užsiėmimo dalyviai supažindinami su tradiciniais juostų raštais bei ornamentais, išmokomi nusipiešti schemą, pagal ją tinkamai suverti siūlus į kaladėles ir nusivyti po juostelę.

Kūrybines dirbtuves pristato Vilniaus etninės kultūros centras.

Rugsėjo 24 d., 15.00 val.
Rugsėjo 25 d., 14.00 val.

„Atvirosios fotografijos dirbtuvės“ kviečia atrasti senosios fotografijos technikos paslaptis. Renginyje fotografuojama senovine penkiaminutės technika, kurios principas panašus į „Polaroid“, kai vienetinė nuotrauka daroma senoviniu fotoaparatu tiesiai į fotopopierių ir yra iš karto ryškinama. 

Dirbtuves pristato „Atvirosios fotografijos dirbtuvės“.

Rugsėjo 24-25 d., 11.00-19.00 val.

Edukacinėje programoje susipažinsite su  XVIII–XIX a. ATR/LDK kariuomenės rūšimis, ginkluote ir uniformomis. Bus pristatomi šaltieji ir šaunamieji ginklai: prancūziško pavyzdžio tesakas, feldmaršalo fon Bliuherio kavalerijos kardas, artilerijos pridegiklis; titnaginė dragūno muškieta. Susipažinsite su LDK artilerijos ir „Kauno pavieto laisvųjų šaulių" uniformomis – sužinosite, kas yra kyveris ir pilotė. Išsiaiškinsite, kaip su karybos paveldu susijusios marketantės, „vivandierės“, „kantinierės“. 

Edukacinę programą pristato Kauno pavieto laisvieji šauliai".

Rugsėjo 25 d., 11.00-19.00 val.

Edukacija „Dalgininkų rikiuotės muštras"

Rugsėjo 25 d. 12.00, 14.00 val.

Tai dirbtuvės vaikams ir suaugusiems. Mūro restauracijos ir atstatymo principai, įvairių laikotarpių senovinių plytų ekspozicija. Kviečiame visus norinčius prisidėti prie mūrijimo darbų! Akmenų mūro dirbtuvės pritaikytos ir mažiesiems lankytojams (naudojami iš putpalsčio pagaminti akmenys).

Dirbtuves pristato MG Mūras.

Rugsėjo 24-25 d., 11.00-19.00 val.

Kurk

„Iliuzijos – mokslas, mistika ar apgaulė?“ – populiariausia edukacinė programa Energetikos ir technikos muziejuje. Užsiėmimo metu dalyviai sužinos, kas yra iliuzijos, kaip jos susidaro, kas yra miražas, pareidolija ir dirbtinės perspektyvos, o interaktyvių eksponatų pilnose ekspozicijų salėse atras dar daugiau stulbinamų optinių apgaulių!

Edukacinį užsiėmimą pristato Energetikos ir technikos muziejus.

Rugsėjo 25 d., 14.00 val.

Vaikams įdomiausia šikšnosparnius gaminti: nuspalvinti ir iškirpti jų trafaretus, išlankstyti iš popieriaus, gaminti įvairias dekoracijas su šikšnosparniais... kepti skanumynus! „Heritas 2021" iš popieriaus kirpsime ir dekoruosime ant pirštuko skraidantį šikšnosparnį, išlankstysime nakties skrajūną, gaminsime šikšnosparnį-dovanų dėžutę. Kauno tvirtovės parko gidė ir edukatorė Dalia Šaumanienė festivalyje „Heritas" laukia visų, ką nors žinančių arba norinčių sužinoti apie Kauno tvirtovės gyventojus – naktinius sargus – ir pasigaminti savo šikšnosparnį.

Kūrybines dirbtuves pristato Kauno tvirtovės parkas.

Rugsėjo 25 d., 12.00 val. (rekomenduojama 4-8 m. vaikams)
Rugsėjo 25 d., 14.00 val. (rekomenduojama 6-10 m. vaikams)
Rugsėjo 25 d., 16.00 val. (rekomenduojama 4-10 m. vaikams)

MMAM dirbtuvėse galėsite pasigaminti atviruką, dekoruotą fasadų detalių, būdingų Vilniaus mediniams namams, raštais. 2020 m. muziejaus išleistame Žvėryno medinių namų langų, apvadų ir dailylenčių kataloge pateikti medinių elementų brėžiniai supaprastinti ir perkelti į trafaretus, pagal kuriuos galėsite suprojektuoti savo atviruko paveikslėlį. Dirbtuvės skirtos vaikams, bet ne tik jiems – kiekvienas  turime draugą, laukiantį linkėjimų!

Kūrybines dirbtuves pristato Medinės miesto architektūros muziejus.

Rugsėjo 24-25 d., 11.00-19.00 val.

Žaislų muziejus kviečia pasigaminti vieną iš seniausių ir iki šiol populiariausių žaidimų koordinacijai lavinti – labirintą. Šis žaidimo principas žinomas jau nuo Indo slėnio civilizacijos. Idėja sena ir atrodo labai paprasta, tačiau kiekvienas iš mūsų galime fantazuoti ir šį žaidimo principą interpretuoti savaip. Rankų darbo labirintai akivaizdžiai parodo, kaip žaidimo sudėtingumas priklauso nuo to, kas jį gamino. Dėmesio! Dirbtuvėse naudojamas molis, todėl gamybos procesas nėra švarus. Pagamintus žaidimus reikėtų parą džiovintis namuose.

Dirbtuves pristato Žaislų muziejus.

Rugsėjo 24 d., 18.00 val.