Galima ir negalima: įkvėpimo ir konsultacijų erdvė

Rugsėjo 25 d., 12:00-16:00

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Didžioji salė

Dėmesio - Konsultacijas gyvai bus galima stebėti Heritas Youtube paskyroje.

12.00-12.20

Viltė Janušauskaitė architektė, Projekto „FIXUS“ vadovė KIC 

Paveldo objektų tvarkyba yra brangus ir lėtas procesas, kuriam reikalingos specializuotos žinios ir įgūdžiai. Yra situacijų, kai tai neišvengiama, tačiau daugeliu atvejų laiku suteikta pagalba, pastebėtos mažos skylutės ir sutaisyti smulkūs defektai gali užkirsti kelią didelėms pastatų problemoms ateityje, padėti sutaupyti lėšų ir laiko.

„FIXUS Mobilis“ siūlo nuolat prižiūrėti pastatus, kad vėliau netektų jų restauruoti. Taip ne tik sutaupoma, tačiau ir išsaugoma daugiau autentiškų vertingų elementų, o daugelį priežiūros darbų gali nesudėtingai atlikti patys statinių valdytojai. Nežinantiems ar abejojantiems – „FIXUS Mobilis“ specialistų pagalba. Kas yra paveldo statinių prevencinė priežiūra? Kodėl ji reikalinga? Nuo ko pradėti, ką daryti ir kaip tai atlikti? Išrauk medį, išgelbėk stogą! ikti? Išrauk medį, išgelbėk stogą!

12.20-12.40

Audronė Neniškienė „Viltijos“ bendruomenės pirmininkė  

Susidomėjimas paveldo objektais prasidėjo 2002 m., kada buv. dominikonų vienuolyno teritorijoje pradėti vykdyti archeologiniai tyrimai. Galvojant apie saugomos teritorijos ir pastatų tvarkybą 2005 m. įsteigta kaimų bendruomenė „Viltija“, kuri nuo to laiko rūpinasi Paparčių kaimo materialiuoju ir nematerialiuoju kultūros paveldu, jo sklaida ir išsaugojimu.

Bendruomenės iniciatyva Paparčių kaime įgyvendintas ne vienas didelės reikšmės projektas. Ypatingas dėmesys skirtas buv. dominikonų vienuolyno teritorijai, kurioje išvalius menkaverčius augalus atsidengė buv. vienuolyno sodų terasos, išvalyti tvenkiniai, atlikti vienuolyno kapinių koplyčios polichrominio dekoro avarinės būklės likvidavimo ir konservavimo darbai, o 2019 m. vienuolyno statiniai pradėti tvarkyti ir pritaikyti visuomenės poreikiams.

Kaišiadorių rajono VVG projektai

12.40-13.00

Robertas Motuzas Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos direktoriaus patarėjas 

Būti kultūros paveldo objekto valdytoju – reikalaujantis apsispręsti, tačiau pagirtinas ir visuomenei reikšmingas žingsnis. Viena iš sudėtingiausių sričių valdant kultūros paveldo objektą – teisės aktų reikalavimai. Kaip sklandžiai administruoti ir prižiūrėti kultūros paveldo objektą? Kaip nepadaryti klaidų, galinčių sugadinti kultūros paveldo objektą ar sumažinti jo paveldosauginę vertę? Nuo ko pradėti norint prikelti kultūros paveldo objektą naujam gyvenimui? 

15.00-15.20

Martynas Valauskis UAB "Terra Modus" Sprendimų centro vadovas

Fotogrametriniai matavimai ir lazerinis skenavimas – frazės, kurias pastaruoju metu dažnai girdime, tačiau ne visada aišku, kam ir kada jie reikalingi ar naudingi rengiant kultūros paveldo tvarkybos dokumentus.

Į ką vis dėlto reikia atkreipti dėmesį? Kokius matavimus verta daryti arba kokių nedaryti? Ir svarbiausia, ką gi iš tikrųjų reiškia terminas „fotogrametrija“?

Kiekvienas kultūros paveldo tvarkybos projektas yra unikalus, tad išsirinkti tinkamiausią sprendimą nėra paprasta. O kur dar skirtingi projekto proceso dalyvių – turto savininkų, valdytojų, tyrėjų ar projektų rengėjų – tikslai. Tad „Terra Modus“ išsamiau apžvelgs galimus fotogrametrinių matavimų rezultatus ir jų pritaikomumą skirtingiems projektų tikslams, pateiks įgyvendintų darbų pavyzdžių.

15.20-15.40

Saulius Ušpalis projekto FIXUS prevencinės priežiūros vadovas – konstruktorius 

Bet kurio statinio ilgaamžiškumo garantas – tinkama jo konstrukcijų prevencinė priežiūra. Tipologiškai statiniai gali būti labai skirtingi, bet jie visi be išimties natūraliai dėvisi ir patiria išorių gamtinių veiksnių – temperatūros kaitos, lietaus, sniego bei kitų kritulių poveikį. Kad statinys ilgiau tarnautų pagal paskirtį, būtina stebėti jo konstrukcijų būklę ir atlikti atitinkamus veiksmus.

Ypač svarbu atkreipti dėmesį į pagrindinių pastato konstrukcijų – pamatų, sienų, perdangų ir stogo – būklę. Pranešimo metu išgirsite naudingos informacijos bei praktinių patarimų, kaip laiku pastebėti ir teisingai įvertinti objektų konstrukcinių elementų defektus ir kokių veiksmų reikėtų imtis, siekiant jų išvengti.