Ekskursijos

Sluškų rūmai 1873 m. (VU biblioteka – Juozo Čechavičiaus fotografijų rinkinio, RS F 82-913)

XVII a. po alinančių miestą karų Antakalnyje, tarp nuostabių šimtamečių medžių ir Neries tėkmės,  Polocko vaivada Dominykas Mykolas Sluška pasistato rūmus, kurių fasade prikala marmurinę lentą skelbdamas savo pergalę: „Kalnus nustūmiau, Neries verpetus nuraminau, kaip nugalėtojas iškilau virš kalvų viršūnių, nesiremdamas į jas, tapau ramybės prieglobsčiu ir pirmuoju Antakalnio paminklu. Įžengęs į šiuos rūmus, svečias tepalieka pareigybių togą ir savo karinius ženklus – jį čia nuramins taikos deivė ir globos mėnulio bičiulystė”.

Kodėl dvarininkui reikėjo pažaboti gamtos stichijas norit įsikurti? Su kokias sunkumais teko susidurti ir būti iškviestam į dvikovą?

Ir kodėl vos pritvirtinus šią lentą, prie vartų atsirado lotynų kalba juodomis raidėmis užrašytas įrašas „Labai stipriai plėšikaujant, pastatyti šitie rūmai sugrius arba kitas plėšikas užims“ ar išsipildė šis piktavalis palinkėjimas kviečiame sužinoti ekskursijose. 

Ekskursiją pristato Heritas  

Rugsėjo 24 d., 17:00 ir 18:00 val. 

Kūrybiška ekskursija atskleis dingusio, o gal kur nors už kampo pasislėpusio senojo miesto istorijas. Kur stovėjo senojo miesto vartai? Kodėl išnyko kai kurios gatvelės ir kaip dabar jas pastebėti? Kokius atspaudus viduramžių pastatų plytose paliko senieji meistrai? Bandysime įminti istorines miesto paslaptis žemėlapiuose brėždami dingusias gatveles, išmatuodami  „ūgtelėjusius“  durų slenksčius,  žingsniuodami siaurais slaptais praėjimais.

Ekskursiją pristato „Gatvės gyvos vaikams“

Rugsėjo 25 d., 14:00 ir 16:00 val. 

Bufeto erdvė. Iš: Vilniaus regioninio valstybės archyvo

Kaip ir kodėl kavinė „Neringa“ tapo vienu ryškiausių modernizmo architektūros ir kultūrinės visuomenės gyvenimo simbolių? Kas lėmė net keletą dešimtmečių neblėstantį visuomenės susižavėjimą ir kaip tai išsaugoti?

Ekskursijos metu pamatysite originalius interjero elementus, kuriuos pavyko išsaugoti iki šių dienų, o kitus atkurti, siekiant išlaikyti ypatingą kavinės atmosferą ir pirminį projektą. Prisiminsime įsimintiniausias detales iš restorano „Neringa“ istorijos bei tradicijas, be kurių neapsieinama ir šiandien.

Ekskursiją pristato Heritas  

Rugsėjo 24 d., 9:00 ir 10:00 val. 

Rugsėjo 25 d., 9:00 ir 10:00 val. 

 

Šiandien Vilniaus bastėja – vienas iš Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinių, atvira visiems norintiems atrasti jos ypatingą istoriją, unikalią architektūrą ir susipažinti su Lietuvos karybos ypatumais nuo seniausių laikų. Tačiau prieš beveik penkis šimtmečius bastėja buvo pastatyta turint kitokį tikslą – apginti Lietuvos sostinę nuo priešų. Vėliau, net kelis šimtmečius, šis kadaise svarbus miesto gynybos objektas buvo apleistas ir užmirštas. Santykinai neseniai bastėja buvo prikelta naujam savo gyvenimo etapui – buvimui muziejumi. Ekskursijos metu bus atskleista ne tik bastėjos mūrų gynybinė praeities, bet ir parodyta muziejinė dabartis.

Ekskursiją pristato Lietuvos nacionalinis muziejus

Rugsėjo 24 d., 16:00

Rugsėjo 25 d., 13:00 ir 16:00 val. 

Kokią Vilniaus universiteto istoriją slepia senamiesčio kiemai ir gatvės? Kur ieškoti garsiausių Vilniaus universiteto menininkų ir jų darbų? Į šiuos klausimus kviesime ieškoti atsakymų Vilniaus universiteto muziejaus rengiamose ekskursijose.

Pirmoji jų – tai „Vilniaus universitetas Senamiestyje“, kurios metu supažindinsime su Vilniaus universiteto istorija Vilniaus mieste.

Antroji, „Vilniaus universitetas ir vizualaus meno kūrėjai “, supažindins Jus su garsiausiais Vilniaus universiteto menininkais.

Ekskursiją pristato Vilniaus universiteto muziejus

Rugsėjo 24 d., 13:00

Rugsėjo 25 d., 13:00

Ledynmečio suformuotas kalvynas, priešistorinio Vilniaus pradžia ir pirmojo Vilniaus miegamojo rajono – Kreivojo miesto ir čia stovėjusios Kreivosios pilies – teritorija. Nepapasakotas istorinis pasakojimas ir daugeliui neatrasta Vilniaus vieta, turėjusi tapti įvairių sričių mokslininkų dėmesio objektu, sovietmečiu buvo įtrauka į miesto centrinį kultūros ir poilsio parkų tinklą. Parengtas generalinis planas ir teritorija pavadinta Kalnų parku (Нагорный парк). Įrengta dainų ir šokių estrada su keliais užvažiuoti. Stalo kalnas, menantis viduramžius, išlygintas buldozeriu, o naujas parkas gausiai apsodintas naujais želdiniais. Apželdintas ir pats Plikasis kalnas (Trijų Kryžių). Kreivosios pilies neliko nė ženklo ar kontūro ir „ginčijama“ teritorija (lyg koks Kalnų Karabachas) ilgam žmonių sąmonėje užsifiksavo „tik“ kaip parkas.

Ekskursiją pristato Vilniaus pilių valstybinis kultūrinis rezervatas

Rugsėjo 24 d., 18:00 

Rugsėjo 25 d., 18:00

Į Lietuvos Respublikos nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą įrašytas turtingos architektūros pastatų kompleksas Trakų g. 10, vadinamieji Sofijos ir Juozapo Tiškevičių rūmai, šiandien yra puikus pavyzdys, kaip kultūros paveldo objektą galima pritaikyti šiuolaikinės visuomenės reikmėms. Šiandien čia įsikūrusi moderni Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka. Po 2006–2019 m. trukusios dalies rūmų rekonstrukcijos galime džiaugtis Sofijos ir Juozapo Tiškevičių paliktu architektūriniu paveldu, atskleidžiančiu XIX a. pab. – XX a. pr. miestietiško prabangaus nuomojamo būsto dvasią. Rekonstrukcijos metu buvo atkurti unikalūs architektūriniai patalpų elementai, sienų tapyba, lipdiniai, restauruotos šimtametės koklinės krosnys. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka šiame pastate veikia nuo 1950 m.

Ekskursiją pristato Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka

Rugsėjo 24 d., 14:00, 15:00, 16:00, 17:00 val.

Rugsėjo 25 d., 11:00, 15:00, 16:00, 17:00 val. 

Lankysime restauruotą medinį Užupio namą Polocko g. 52, kuriame šią žiemą duris atvers MMAM – Medinės miesto architektūros muziejus. Ekskursijoje detaliai pristatomas pirmasis ir pagrindinis muziejaus eksponatas – XIX a. aštuntajame dešimtmetyje pastatytas medinis pastatas, iki šiol turėjęs vien gyvenamojo namo funkciją. Išlaikytas originalus patalpų planas, į pirmines vietas grąžinti konservuoti ir restauruoti mediniai elementai ir ekspozicijų įrangos laukiančios būsimo muziejaus erdvės kuria skirtingus, vienas kitą papildančius pasakojimus, kurių ir kviečiame pasiklausyti.

Ekskursiją pristato Medinės miesto architektūros muziejus

Rugsėjo 25 d., 12:00 ir 14:00 val. 

Orientaciniai 

Visus nenustygstančius vienoje vietoje bei norinčius sužinoti daugiau kviečiame burti komandas iki 5 asmenų ir išbėgti į Vilniaus senamiesčio gatves. Orientacinio žaidimo metu ne tik patirsite atradimų džiaugsmus, bet ir susipažinsite su garsiuoju XIX a. Vilniaus dailininku Jonu Rustemu ir išraiškingomis jo kortomis, vaizduojančiomis to meto Vilniaus gyventojus bei jų gyvenimą.

Orientacinį pristato Vilniaus  universiteto muziejus 

Rugsėjo 23 d., 16:00 val. 

Bokšteliai – rūmų sienos kampuose, o stogas – Velykų kiaušinis. Bažnyčia bažnyčioje, o aplink –„stadionas“.

Pati šlapiausia Vilniaus vieta ir kas būna, kai pastatai pilį pelkėje. Gedimino pilis ne Gedimino, o Gedimino kalnas – buvusi sala.

Verslo pietūs pagal Vytautą. Ir „tvartelis“ prie Vilnios. O prieš 500 metų Vilniaus pilių viršininkais galėjo būti „Kalėdų seneliai“.

Vienos šeimos broliai. Abu išlieti ir abu turi vardus.

Prieš 350 metų Vilnius virto ne tik baroko Šiaurės perlu, bet ir buvo pasiruošęs tapti Europos „eifeliu“.

Žmogus palaidotas savo vardo kalne, o čia jau metras iki mamutų. Visai šalia – Vilniaus širdies „ugnikalniai“.

Prieš 600 metų Vilniaus nekilnojamojo turto rinkoje – 1 kambario pirkios su tvarteliu.

Jeigu šito jums dar mažai, tai pasakysime, kad prieš 700 metų bažnyčių durys buvo „feisbukas“.

Orientacinį pristato Vilniaus pilių valstybinis kultūrinis rezervatas

Rugsėjo 25 d., 11:00 val.